Smart Jet – nowy gracz na polskim rynku przewozów czarterowych

Artykuł ukazał się w czasopiśmie Transport i Komunikacja

W Polsce działa 20 przewoźników czarterowych, w ciągu 3 kwartałów 2014 roku przewieźli oni łącznie 3 280 523 pasażerów, co stanowi wzrost o 23% w stosunku do analogicznego okresu 2013. Widać więc, że wzrost operacji czarterowych jest dynamiczniejszy niż wzrost rynku w ogóle. Największy wpływ na ten wzrost mają przewozy turystyczne, ale coraz wyraźniej widać nowy ciekawy trend – prywatne samoloty biznesowe. Nową firmą na tym rynku jest Smart Jet, przewoźnik oferujący czartery samolotów na życzenie pasażera.
Loty czarterowe, najczęściej biznesowe, są najpopularniejsze w Stanach Zjednoczonych. Ogromne dystanse między miastami oraz niezwykła dynamika prowadzenia biznesu w USA sprawiają, że rynek niewielkich samolotów pasażerskich stanowił w 2013 r. niemal połowę wartości sprzedanych maszyn na całym świecie. Udział drugiego na świecie rynku europejskiego wyniósł nieco ponad 20 proc. Wystarczy wspomnieć, że w 2013 r., podczas finału Super Bowl odbywającego się w Nowym Orleanie, tamtejsze lotnisko Lakefront przyjęło jednego dnia ponad 600 prywatnych samolotów, podczas gdy w zwyczajny weekend ląduje ich tam średnio 125. W Polsce szerokim echem odbiła się sprawa dużej liczby zagranicznych gości korzystających z prywatnych i wynajętych maszyn, które lądowały na lotnisku w Modlinie w czasie Euro 2012. Z roku na rok polscy menedżerowie coraz częściej wynajmują niewielkie samoloty, doceniając wygodę i elastyczność takiego rozwiązania.
Co oferują prywatni przewoźnicy?
W przypadku przewoźnika oferującego wynajem samolotu niezmiernie istotnymi kwestiami są elastyczność i możliwość znalezienia optymalnego dla klienta rozwiązania, jeśli chodzi o ustalenie terminu lotu. Nawet w przypadku konieczności odbycia nieplanowanej wcześniej podróży, przelot można zorganizować w ciągu zaledwie 3 godzin. Oprócz oczywistych zalet, takich jak organizacja lotu w terminie wyznaczonym przez pasażera, oszczędność czasu i gwarancja dotarcia w dowolne miejsce w dogodnym terminie, prywatne linie lotnicze oferują komfortowe warunki przelotu; pokład samolotu może być mobilnym biurem lub małą salą konferencyjną. Istotną kwestią jest również bezpieczeństwo przelotu potwierdzone certyfikatem przewoźnika lotniczego.
plane_opis
Prywatne samoloty mają do dyspozycji ponad 2000 lotnisk w Europie
Według danych WINGX za 2013 rok w Europie działa 2145 portów lotniczych, na których mogą lądować prywatne samoloty pasażerskie. To o połowę mniej niż w USA, gdzie lotnisk jest 4211, ale europejskie lotniska są skupione na o wiele mniejszym obszarze. 59 lotnisk w Polsce spełnia standardy techniczne umożliwiające wykonywanie lotów pasażerskich, w tym oczywiście duże lotniska komunikacyjne, ale i niewielkie prywatne. Lotnisko w Modlinie, wbrew powszechnie powtarzanej opinii, nie obsługuje tylko jednego przewoźnika – jest ono również bazą operacyjną dla prywatnych przewoźników specjalizujących się w obsłudze… bardzo wymagających klientów. Jedną z takich firm jest Smart Jet.
Jesteśmy prywatną linią lotniczą o szczególnym charakterze. – mówi Tomasz Walentynowicz, wiceprezes Smart Jet – Nasi klienci oczekują od nas znacznie więcej niż mogą otrzymać w kontakcie z regularnymi liniami. Nie latamy zgodnie z rozkładem – jesteśmy do dyspozycji naszych klientów na żądanie, bardziej przypominamy w tym podniebną limuzynę niż latający autobus. Zabieramy na pokład tylko kilka osób i dbamy o pasażerów od momentu ustalenia terminu lotu do chwili, gdy bezpiecznie dotrą na miejsce.
Więcej informacji pod adresem przewoźnika www.smart-jet.pl.

Inf. pras. Smart Jet
Zdjęcia: www.smart-jet.pl

http://cati.org.pl/tik/smart-jet-nowy-gracz-na-polskim-rynku-przewozow-czarterowych/

Komentarze

Popularne posty