Jedzenie zamiast leków - żywność funkcjonalna


tekst do broszury dla klientów RWE (innogy)

„Jesteś tym, co jesz” – słyszymy często. W kulturze Wschodu wartościowa żywność i odpowiednia dieta uważane był za podstawę zdrowia, a w przypadku choroby – za nieodzowny element kuracji. Jedzenie, które zapobiega chorobom lub je leczy – ta koncepcja stała się podstawą do stworzenia żywności funkcjonalnej.

Żywność funkcjonalna to produkty spożywcze, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Możemy je kupić w każdym sklepie – wyróżnia je to, że pochodzą ze specjalnych hodowli i upraw oraz wyselekcjonowanych odmian lub są wzbogacone w substancje bioaktywne oraz pozbawione niepożądanych czynników. W ostatnich latach udowodniono, że zmniejszają one ryzyko powstania wielu chorób i pomagają w profilaktyce zdrowotnej chorób układu krążenia, nadciśnienia czy cukrzycy.

Jak rozpoznać żywność funkcjonalną


W Europie żywność funkcjonalna pojawiła się w latach 90. ubiegłego wieku, ale jest doskonale znana i od dawna stosowana na świecie – np. w Japonii stanowi ok. 30% produktów spożywczych. W Polsce samo określenie jest stosunkowo nowe, ale wzbogacanie żywności jest od lat stosowane i regulowane przepisami - przykładem może być tutaj jodowanie soli kuchennej czy dodawanie witaminy A i D do margaryn.

Przykłady żywności funkcjonalnej:


• mleczne produkty fermentowane i jogurty z żywymi kulturami bakterii probiotycznych
• margaryna, jogurt, ser topiony (roślinne sterole i stanole)
• jajka wzbogacone kwasami omega-3
• płatki śniadaniowe (wzbogacone w kwas foliowy)
• chleb, batony muesli (wzbogacone w izoflawonów)
• oleje (wzbogacane w witaminę E oraz fitosterole)

Aby uchronić się przed niebezpiecznymi chorobami, zadbajmy o to, aby w naszej diecie znalazła się żywność funkcjonalna, która posiada właściwości profilaktyczne, a nawet lecznicze.

Jedz na zdrowie!


Aby uchronić się przed niebezpiecznymi chorobami, zadbajmy o to, aby w naszej diecie znalazła się żywność funkcjonalna, która posiada właściwości profilaktyczne, a nawet lecznicze.

Funkcjonalne śniadanie:
- jogurt naturalny z kulturami bakterii probiotycznych
- płatki śniadaniowe, muesli lub granola, wzbogacone w kwas foliowy
- świeże owoce sezonowe

Lunch zabierany do pracy również może być funkcjonalny - w kilka minut możemy przygotować pyszną marokańską sałatkę tabbouleh:
- 2-3 łyżki kaszy kuskus
- szczypta
- szklanka bulionu
- 1 łyżka oleju wzbogaconego o witaminę E i fitosterole
-  pomidor
- ogórek zielony
- natka pietruszki
Kaszę wsypujemy do pojemnika na lunch i zalewamy gorącym bulionem na ok 1 cm powyżej kaszy. W czasie, kiedy kuskus pęcznieje i stygnie, kroimy pomidory, ogórki i natkę. Pokrojone warzywa dodajemy do wystudzonego kuskusu i dodajemy olej.

Smacznego!


Komentarze

Popularne posty