Miło Cię widzieć - neon nad Wisłą



tekst do broszury dla klientów RWE (innogy)

Ciepłe dni są ciągle przyjemne nad Wisłą, nic więc dziwnego, że lubimy tam spędzać czas. Na lewym brzegu przez cały rok można korzystać ze ścieżek i bulwarów, z sezonu na sezon przybywa knajpek i zagospodarowanych plaż. Bulwary Wiślane na wysokości Żoliborza stały się w ciągu ostatnich lat galerią sztuki na świeżym powietrzu, pojawiły się rzeźby i instalacje. Można tam zobaczyć np. „Ślizg” -  betonową rzeźbę Maurycego Gomulickiego o wadze ponad 22 tony i  długości 17 metrów, w której można odszukać nawiązania do legendy o wyłaniającym się z wody potworze z Loch Ness. Częścią żoliborskiego szlaku sztuki jest również „Zegar słoneczny” i najbardziej widoczny element szlaku – neon „MIŁO CIĘ WIDZIEĆ”, widoczny na Moście Gdańskim od strony Podzamcza.
Neon autorstwa Mariusza Lewczyka to zwycięski projekt w konkursie „Neon dla Warszawy”, zorganizowanym w 2014 roku przez Muzeum Neonów i RWE Polska S.A. Organizatorzy wybierali spośród 450 projektów, w których pojawiały się motywy związane z Warszawą, takie jak syrenka czy Pałac Kultury i Nauki. Ostatecznie zwyciężył projekt, który budzi pozytywne uczucia i zachęca do spędzania czasu nad Wisłą. Uruchomienie instalacji odbyło się podczas imprezy Wianki nad Wisłą w czerwcu 2014 i połączone było z efektownym pokazem sztucznych ogni.
Neon został wykonany w techniką tradycyjną, jednak dzięki zastosowaniu nowoczesnych technnologii zużyje nawet o kilkanaście procent mniej energii niż neony tworzone w czasach ich największej popularności. RWE, organizator konkursu, jest również opiekunem neonu i dostarcza do niego energię.
„Miło cię widzieć” stało się często powtarzanym zdaniem, a neon pojawia się na wielu zdjęciach. Zagrał nawet w filmie „Wszystko gra”.

mb

Popularne posty